12-13 Συμμετοχή μαθητών σε Διαγωνισμούς Ποίησης

Πολιτιστικά πλούσια εξακολουθεί να είναι και η φετινή χρονιά για το σχολείο μας, το 1ο Γυμνάσιο Αιγίου.

Ανάμεσα στα πολλά και ενδιαφέροντα αξίζει να αναφέρουμε και τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών μας σε δύο Πανελλήνιους Μαθητικούς Λογοτεχνικούς διαγωνισμούς Ποίησης:

1. του Συνδέσμου Εκδοτών Βόρειας Ελλάδας και

2. του Μορφωτικού Ομίλου Πετρούπολης.

Άμεση ήταν η ανταπόκριση των παιδιών μας, τα οποία με ενδιαφέρον δούλεψαν ? ήδη από το Νοέμβριο ? τις δημιουργίες τους είτε ατομικά, είτε σε ομάδες. Η τελική μορφή των ποιημάτων δόθηκε μετά από συνεργασία με την υπεύθυνη για τους ποιητικούς διαγωνισμούς στο σχολείο μας, την καθηγήτριά τους κ . Γαλανοπούλου Μαρία.

Ακολουθούν τα ονόματα των μαθητών που συμμετέχουν στους διαγωνισμούς καθώς και τα έργα τους (συνολικά 16 τίτλοι) και ευχόμαστε σε όλους πρωτίστως συγχαρητήρια για την ωραία διέξοδο που έχουν βρει στη ζωή τους, την ποίηση, όπως επίσης και για την προθυμία τους να συμμετάσχουν.

Τέλος ευχόμαστε καλή επιτυχία στους διαγωνισμούς, αν και από μόνη της η συμμετοχή αποτελεί επιτυχία για την καθεμιά και τον καθένα!

Αθανασίου Μαργαρίτα: 1. Ελύτης,  2. Η ζωή μου,  3. Σε έναν άγνωστο τόπο, σε μια άγνωστη στιγμή

Γιαννόπουλος Μιχάλης:  Αγάπη είναι να αγαπάς

Καΐπη Μαρία:  Το σχολείο μου

Κιλιά Αντριάνα: 1. Η φιλία,  2. Μαύρη σκούρα καταχνιά (πόλεμος),  3. Οι νότες μέσα μας

Λούκαϊ Φλώρα: Ξεχασμένη δύση

Στραβοδήμου Λαμπρινή: Για τη Φιλία

Τσουμπού Αναστασία:   1. Αβεβαιότητα και κρίση,  2. Ρατσισμός,  3. Θαύματα

Χρυσανθοπούλου Φωτεινή: 1. Ένα κομμάτι της ζωής,  2. Η ζωή στο σύμπαν!

Πολυζώη Άλκιστη, Φιλιπποπούλου Αναστασία, Ρετσινιάς Γιώργος, Πιερράτος Διονύσης: Άνοιξη