15-16 Βράβευση επιτυχόντων στο διαγωνισμό μαθηματικών "Θαλής"

Ξεχώρισαν και βραβεύτηκαν τα μαθηματικά μυαλά του 1ου Γυμνασίου Αιγίου!

Δυναμική παρουσία είχε και φέτος το Γυμνάσιό μας στην εκδήλωση βράβευσης που οργάνωσαν το Παράρτημα Αχαΐας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας και η ΔΗ.Κ.ΕΠ.Α. Ήταν μια γιορτή για τα σχολεία όλων των βαθμίδων της Αιγιάλειας και πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 21 Φεβρουαρίου στο Πολύκεντρο Μυρτιάς, όπου η αίθουσα ήταν κατάμεστη.

Συνεχίζοντας μια πολυετή παράδοση επιτυχιών, μαθητές του 1ου Γυμνασίου Αιγίου απέσπασαν και φέτος βραβεία, καθώς ξεχώρισαν για τις γνώσεις τους στο μαθηματικό διαγωνισμό «Θαλής». Συγκεκριμένα βραβεύτηκαν οι μαθητές: Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου από τη Β΄ Γυμνασίου και Ανδρέας Μποδιώτης και Γιάννης Παπαγεωργίου από τη Γ΄ Γυμνασίου. Μάλιστα η βράβευσή τους έγινε από το Δήμαρχο Αιγιαλείας κ. Παναγόπουλο.

Βραβεύτηκαν επίσης αρκετοί μαθητές Δημοτικού που σήμερα φοιτούν στην Α΄ τάξη του σχολείου μας, καθώς και μαθητές Λυκείου που αποφοίτησαν από το 1ο Γυμνάσιο.

Στην εκδήλωση μίλησε και ο Πρόεδρος του παραρτήματος Αχαΐας της
Ελληνικής Εταιρείας και νέος Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού κ. Αφράτης, ενώ το σχολείο μας εκπροσώπησε ο Διευθυντής κ. Δούλος και οι καθηγήτριες των μαθηματικών κυρίες Δημακοπούλου, Παπαδασκαλοπούλου και Γαβρηιλίδου.