15-16 Διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό μουσείο Πάτρας και στο Κάστρο

Η Α` τάξη του 1ου Γυμνασίου Αιγίου πραγματοποίησε την Πέμπτη 18/2/2016 διδακτική επίσκεψη στο αρχαιολογικό μουσείο της Πάτρας καθώς και στο κάστρο της πόλης. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να δουν ευρήματα που προέρχονται απ? την Πάτρα και την  ευρύτερη περιοχή της  Δυτικής Αχαΐας και καλύπτουν όλο το φάσμα της αρχαιότητας από το 3000 π.Χ. έως τον 4ο αι. μ.Χ. Ειδικότερα οι μαθητές  εστίασαν σε ευρήματα απ? τη μυκηναική και την αρχαική εποχή, καθώς αυτά αποτέλεσαν  αντικείμενο διδασκαλίας την προηγούμενη περίοδο στο μάθημα της αρχαίας ελληνικής ιστορίας.

Επίσης οι  μαθητές μας επισκέφτηκαν το κάστρο της πόλης η ίδρυση του οποίου τοποθετείται τον 6ο μ.Χ. αιώνα επί Ιουστινιανού. Ξεναγήθηκαν στο χώρο, έμαθαν  την ιστορία του, στάθηκαν σε πολλά σημεία του, έφτασαν στον περίβολο με τους έξι πύργους, αγνάντεψαν την πόλη και ταξίδεψαν στο χρόνο.