12-13 Διάκριση μαθητριών μας σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ποίησης

Με επιτυχία στέφθηκε και φέτος (2012-2013) η συμμετοχή του 1ου Γυμνασίου Αιγίου σε Πανελλήνιους ποιητικούς διαγωνισμούς.

Μετά την περσινή κατάκτηση του 3ου Πανελλήνιου βραβείου ποίησης για το Γεώργιο Δροσίνη, που διοργάνωσε η Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων κι ο σύλλογος «Οι φίλοι του Μουσείου Γεωργίου Δροσίνη» από τους μαθητές της Γ΄ τάξης Αρίστο Καρβελά και Παναγιώτη Μουτσόπουλο, δύο ακόμα μαθήτριες του σχολείου, της φετινής Γ΄ τάξης κέρδισαν επίσης βραβεία, αυτή τη φορά στον Πανελλήνιο διαγωνισμό ποίησης του Μορφωτικού Ομίλου Πετρούπολης.

Πρόκειται για τη Φλώρα Λούκαϊ που κέρδισε το 2ο Πανελλήνιο βραβείο στα γενικά θέματα με το έργο της: "Ξεχασμένη Δύση και την Αναστασία Τσουμπού που κέρδισε το 1ο Πανελλήνιο βραβείο στα κοινωνικά θέματα με το έργο της: "Ο Ρατσισμός".

Ο διαγωνισμός αφορούσε σε μαθητές Γυμνασίων της χώρας αφήνοντας ελεύθερο το θέμα για τη σύνθεση των ποιημάτων.

Οι συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες του σχολείου ήταν από τη Β' και Γ' τάξη και οι τίτλοι των έργων τους έφτασαν στον αριθμό τους δεκαέξι.

Όπως και πέρσι έτσι και φέτος τη βοήθεια στην επεξεργασία των κειμένων όπως και τη γενική φροντίδα για τη συμμετοχή του σχολείου στους διαγωνισμούς είχε η κ. Γαλανοπούλου Μαρία, φιλόλογος, καθηγήτρια των παιδιών.

Το νέο έφερε μεγάλη χαρά στους άμεσα ενδιαφερόμενους αλλά και σε όλο το σχολείο και απέκτησε ιδιαίτερη σημασία, καθώς η ημέρα ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων του διαγωνισμού ήταν η παραμονή της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης (21 Μαρτίου). Ασφαλώς ήταν ο καλύτερος τρόπος για το σχολείο να τιμήσει αυτή τη γιορτή.

Ο Διευθυντής του σχολείου, κος Δούλος Επαμεινώνδας, ένθερμος υποστηρικτής τέτοιων δραστηριοτήτων, καθώς και όλοι οι καθηγητές του σχολείου συγχαίρουν τα παιδιά για τη συμμετοχή τους, τις μαθήτριες για τις διακρίσεις τους και εύχονται καλή συνέχεια και πολλές επιτυχίες σε όλους.