13-14 Η φυσική μαγεύει - μιλάνε οι μαθητές μας

Μια ομάδα μαθητών από το 1ο Γυμνάσιο ξεκίνησε με προορισμό το μαγευτικό ταξίδι της φυσικής στην Αθήνα. Ώρα 6:00 μ.μ., έξω από το ξενοδοχείο Τιτάνια. Απίστευτο! Η αίθουσα αναμονής είναι γεμάτη από παιδιά. Ο επιβλητικός χώρος συναρπάζει. Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών είναι έτοιμη για την τριήμερη ξενάγηση στον κόσμο της φυσικής.

Ξεκινήσαμε με τις ομιλίες διάσημων φυσικών και αστροφυσικών όπως οι κύριοι Σιμόπουλος, Μούσας και Κοντόπουλος καθώς και με την τηλεπικοινωνία με τον ερευνητή του CERN κύριο Καρατζίνο Μιχάλη. Ένα σύντομο διάλειμμα και μια μουσική παράσταση κατάφεραν να ξεκουράσουν τους παρευρισκόμενους. Έτσι η πρώτη μέρα της περιπέτειάς μας είχε φτάσει στο τέλος της.

Την άλλη μέρα το πρωί, μεταφερθήκαμε με λεωφορεία στα Τ.Ε.Ι. στο Αιγάλεω. Ακολούθησαν κάποιες ομιλίες με θέμα τους πλανήτες, το σύμπαν και το περιβάλλον. Μετά το μισάωρο διάλειμμα και το δωρεάν γεύμα αποφασίσαμε να παρακολουθήσουμε τα πειράματα που σχετίζονταν με τα αποτελέσματα του ηλεκτρικού ρεύματος, την επαγωγή καθώς και με τα φαινόμενα της θερμοδυναμικής και της οπτικής. Η δεύτερη μέρα είχε τελειώσει δίχως να το καταλάβουμε.

Η τρίτη και τελευταία μέρα του ταξιδιού είχε φτάσει. Περιλάμβανε ομιλίες σχετικά με το διάστημα, τη φύση, τους κομήτες και τον μηχανισμό των Αντικυθήρων. Στο διάλειμμα οι υπεύθυνοι του συνεδρίου μας έδωσαν βεβαιώσεις συμμετοχής. Το ταξίδι μας ολοκληρώθηκε με δύο εξαιρετικά ενδιαφέρουσες ομολίες των κυρίων Κούτσικου Ηλία και Σοφιανού Σαράντη.

Η εμπειρία μας αυτή έληξε γυρίζοντας πίσω, στην αφετηρία του ταξιδιού. Μια εμπειρία που όχι μόνο μας μάγεψε αλλά μας συνάρπασε.

Σ' αυτό το τριήμερο μας συνόδευσε ο Διευθυντής μας κ. Δούλος. Την οργάνωση είχε αναλάβει ο καθηγητής μας κ. Ποταμίτης Λεωνίδας.

Δημητρόπουλος Βαγγέλης,

Δημητροπούλου Ελευθερία,