14-15 Φιλοξενία Γερμανών μαθητών

Κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς 2014 ? 2015 και συγκεκριμένα από τις 27 Απριλίου έως τις 4 Μαΐου εμείς οι μαθητές και οι μαθήτριες του 1ου Γυμνασίου Αιγίου για τέταρτη συνεχή χρονιά φιλοξενήσαμε συμμαθητές μας από το Γυμνάσιο του Oettingen της Βαυαρίας στη Γερμανία.

Το απόγευμα της 27ης Απριλίου όλα τα παιδιά που συμμετείχαμε στο πρόγραμμα της φιλοξενίας (το οποίο ήταν και υποστηρικτικό του θεατρικού), περιμέναμε με αγωνία και ανυπομονησία τους φίλους μας από τη Γερμανία. Όταν έφτασαν στο Αίγιο από την Κόρινθο, στην οποία είχαν κάνει στάση για να επισκεφθούν τον αρχαιολογικό χώρο, τους υποδεχτήκαμε με έντονο το αίσθημα της χαράς και της συγκίνησης που σμίγαμε για μια ακόμα φορά με τους φίλους μας.

Το επόμενο πρωί οι Γερμανοί συμμαθητές μας, μας ακολούθησαν στον περίπατο που οργάνωσε το σχολείο μας στην Άκολη, ενώ την Τετάρτη 29/4 επισκεφθήκαμε όλοι μαζί Γερμανοί και Έλληνες την Ιερά Μονή Μεγάλου Σπηλαίου στην οποία ξεναγηθήκαμε ενώ στην συνέχεια ακολούθησε κατάβαση στο φαράγγι του Βουραϊκού. Η διαδρομή ήταν μαγευτική μέσα στο πράσινο, στον καθαρό αέρα και στην γνήσια Ελληνική εξοχή?.. Όλοι οι μαθητές έμειναν έκπληκτοι και μαγεμένοι από την ομορφιά και τη μαγεία του τοπίου.

Την Πέμπτη 30/4 επισκεφθήκαμε το μουσείο και τον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας. Ακόμα Έλληνες και Γερμανοί μαθητές αγωνίσθηκαν στο τρέξιμο στο στάδιο της Αρχαίας Ολυμπίας με ευχαρίστηση. Παράλληλα μια ομάδα από εφτά Έλληνες και Γερμανούς μαθητές επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας στην Αρχαία Ολυμπία και το Ιστορικό Αρχείο της Οργανωτικής Επιτροπής των Ολυμπιακών Αγώνων «ΑΘΗΝΑ 2004». Το βράδυ της ίδιας ημέρας εν όψει της γιορτής της Πρωτομαγιάς όλοι οι μαθητές μαζί γλέντησαν με παραδοσιακό Ελληνικό τρόπο στα Σελιανίτικα.

Την Παρασκευή 1/5 επισκεφθήκαμε το νησί του Πόρου για μια εκδρομή της οποία θα χαρακτήριζα περισσότερο αναψυχής καθώς κολυμπήσαμε και απολαύσαμε το μαγευτικό τοπίου του νησιού.

Το πρωί του Σαββάτου 2/5 ξυπνήσαμε με έντονα τα συναισθήματα της ανυπομονησίας και του άγχους καθώς το βράδυ θα πραγματοποιείτο η θεατρική παράσταση για την οποία προετοιμαζόμασταν όλη τη σχολική χρονιά. Η παράσταση δεν ήταν άλλη από την αρχαία τραγωδία «Οιδίπους Τύραννος» του Σοφοκλή. Το πρωί είχαμε γενική πρόβα στο σχολείο ενώ το μεσημέρι ακολούθησε χαλάρωση καθώς και ψυχολογική και σωματική προετοιμασία για την παράσταση. Η παράσταση στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία, καθώς και οι Έλληνες και οι Γερμανοί μαθητές έβαλαν τον καλύτερό τους εαυτό και έπαιξαν εξαιρετικά. Μετά την παράσταση οι Γερμανοί φιλοξενούμενοί μας είχαν τη δυνατότητα να απολαύσουν γνήσιο ελληνικό φαγητό από τα χεράκια των μαμάδων των μαθητών που φιλοξενούσαν.

Η Κυριακή 3/5 μπορώ να πω πως ήταν η πιο διασκεδαστική μέρα της περιόδου φιλοξενείας καθώς επισκεφθήκαμε ένα από τα πιο όμορφα νησιά την Ελλάδος τη Ζάκυνθο και συνεπώς κολυμπήσαμε και σε μία από τις πιο γνωστές παραλίες του κόσμου την παραλία του Ναυαγίου.

Τη Δευτέρα 4/5 όλοι οι Έλληνες ξυπνήσαμε με βαριά καρδιά καθώς ήταν η τελευταία μέρα που θα βλέπαμε τους αγαπημένους μας φίλους, με τους οποίους τόσο πολύ είχαμε δεθεί όλες αυτές τις μέρες και είχαμε αναπτύξει τόσο στενές φιλίες που η στιγμή του αποχωρισμού το πρωί της Δευτέρας η πιο συγκινητική, πιο στενάχωρη και πιο συγκινητική στιγμή ολόκληρης της εβδομάδες. Αποχαιρετίσαμε λοιπόν τους φίλους μας με έναν μόνο όρκο: να βρεθούμε ξανά σε δύο μήνες στη Γερμανία. Ραντεβού λοιπόν στη Γερμανία?..

Και μην ξεχνάτε ?. Η Αρχαία Ελληνική τραγωδία είναι ένα θέαμα που μας ενώνει?? Die altgriechische Trag?die ist ein Schauspiel, das uns verbindet.