12-13 Ενημέρωση - Τιμόνι στην οθόνη

Οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Αιγίου μαθαίνουν από τους επιστήμονες τους κινδύνους αλλά και τον ασφαλή τρόπο χρήσης του διαδικτύου.

Ένα βιωματικό και χρήσιμο μάθημα για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου από τους εφήβους, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όλοι οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Αιγίου, μαζί με τους καθηγητές τους την Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου 2012. Οι μαθητές συζήτησαν, προβληματίστηκαν, εκφράστηκαν και έμαθαν από ειδικούς επιστήμονες τους κινδύνους που κρύβει το διαδίκτυο και με ποιον τρόπο όταν χρησιμοποιούν ηλεκτρονικούς υπολογιστές θα κρατούν οι ίδιοι με προσοχή και ευθύνη το ?Τιμόνι στην οθόνη?.

Το πολύ ενδιαφέρον εκπαιδευτικό πρόγραμμα οργανώθηκε από το Τμήμα Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, σε συνεργασία με το Κέντρο Εκπαίδευσης και Μέριμνας Οικογένειας και Παιδιού ΚΕΜΟΠ ?Ο Πλάτων? και την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος.

Την υλοποίησή του ανέλαβε εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό, όπως ψυχολόγοι, κοινωνιολόγοι και κοινωνικοί λειτουργοί.

Για πάνω από μία ώρα οι μαθητές του σχολείου ασχολήθηκαν και έμαθαν για την υπερβολική χρήση του διαδικτύου, για το διαδικτυακό εκφοβισμό, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, τη διαχείριση ιστοσελίδων με ακατάλληλο ή παράνομο περιεχόμενο, τους τρόπους προστασίας, αλλά και τη συμμετοχή σε κοινωνικά δίκτυα με όρια και ασφάλεια.

Στο ενημερωτικό φυλλάδιο με τίτλο "ΕΞΑΡΤΗΣΗ και ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ   - Τιμόνι στην οθόνη" μπορούμε να διαβάσουμε επιγραμματικά πληροφορίες σχετικά με:

• τις κατηγορίες χρήσης του διαδικτύου,
  • πώς μπορούμε να προστατευτούμε,
  • πού μπορούμε να απευθυνθούμε κ.α.

Κέντρα για πληροφορίες και βοήθεια

Χρήσιμη επίσης είναι και η παρακάτω διεύθυνση:

Γραφείο για την αντιμετώπιση του φαινομένου της υπερβολικής χρήσης υπηρεσιών διαδικτύου από παιδιά και εφήβους

Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας -

Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος: Κανάρη 44