15-16 Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2015

Σύμφωνα με τις Υ.Α. 143571/Γ4/10-9-2014 περί «Θεσμοθέτησης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού» και 141822/Δ5/10-09-2015 «2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού »:
Το Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων θεσμοθέτησε την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους.
Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον σχολικό έτος θα διεξαχθεί στις 5 Οκτωβρίου 2015 με θεματικό άξονα: «Σχολικός Αθλητισμός ? Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».
Σε κάθε σχολείο της χώρας (Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια) ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφασίζει για τον τρόπο οργάνωσης της 2ης «Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού».

2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Ημέρα σχολικού Αθλητισμού 2015

Η φλόγα του Ολυμπισμού άναψε στο 1ο Γυμνάσιο Αιγίου

Με πολλαπλές και πρωτότυπες δράσεις γιόρτασε και φέτος το 1ο Γυμνάσιο Αιγίου την πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού, που από πέρυσι καθιέρωσε το Υπουργείο Παιδείας.

Το μήνυμα που έστειλαν οι 330 μαθητές του σχολείου ήταν ?Σεβασμός στο ολυμπιακό πνεύμα και αθλητισμός για όλους?.

Η ημέρα ξεκίνησε εντυπωσιακά με την αναπαράσταση της αφής της Ολυμπιακής φλόγας. Στο υπαίθριο θέατρο πίσω από το σχολείο και παρουσία όλων των μαθητών, κορίτσια ντυμένες ιέρειες άναψαν τη φλόγα και την παρέδωσαν σε αθλητές, ακολουθώντας πιστά το τελετουργικό που κάθε φορά συντελείται στην Αρχαία Ολυμπία. Στη συνέχεια οι αθλητές άναψαν το βωμό στο προαύλιο του σχολείου και ξεκίνησε η δράση!

Διακόσιοι περίπου μαθητές σχημάτισαν με τα σώματά τους τους πέντε πολύχρωμους Ολυμπιακούς κύκλους. Μαθητικές ομάδες αγωνίστηκαν σε αθλήματα όπως το μπάσκετ, το βόλεϋ και το πινγκ πονγκ. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε ο αγώνας σκακιού με πιόνια μαθητές που έγινε στην υπαίθρια σκακιέρα του σχολείου, με υπεύθυνη την καθηγήτρια Γερμανικών κ. Φουρ. Επίσης έγιναν προβολές ταινιών για όλες τις τάξεις, με θέμα τους Ολυμπιακούς αγώνες, ενώ αρκετοί μαθητές ζωγράφισαν διάφορα αθλητικά θέματα και έφτιαξαν στεφάνια για να τιμηθούν οι νικητές των αγώνων.

Το πλούσιο πρόγραμμα της ημέρας έκλεισε με εντυπωσιακές σκυταλοδρομίες, αθλήματα που σχετίζονται με τους παραολυμπιακούς αγώνες, καθώς και αναβίωση των αγώνων διελκυστίνδων μεταξύ όλων των τμημάτων.

Κλείνοντας τις δράσεις ο Διευθυντής του Γυμνασίου κ. Δούλος συνεχάρη όλους για την προσπάθεια και τόνισε την ιδέα της συμμετοχής και του ?ευ αγωνίζεσθαι?.

Την οργάνωση και επιμέλεια της ημέρας σχολικού αθλητισμού είχαν οι καθηγήτριες Παπαναστασίου Παναγιώτα και Γιαννακοπούλου Παναγιώτα και συμμετείχαν επιβλέποντας και καθοδηγώντας στις διάφορες δράσεις οι κ.κ. Ποταμίτης Λ., Τρίψα Γ., Αυγέρου Ε., Γαλανοπούλου Μ., Σκούρα Ι., Τζουλουχά Μ., Χαρίτου Ε., Οπλατζάκη Β., Βάγιας Π. Μπαρλαμά Ε., Διλάλου Α., Πλατάνου Π. και βέβαια όλος ο Σύλλογος συνέδραμε στην καλή οργάνωση των εκδηλώσεων αυτής της ημέρας.

Αφή Ολυμπιακής Φλόγας

Όρκος αθλητών

Οι πρόεδροι των τμημάτων, σαν αντιπρόσωποι των μαθητών δίνουν τον όρκο των αγώνων

Παρακολούθηση ντοκιμαντέρ για τους Ολυμπιακούς Αγώνες