14-15 Επίσκεψη στο ΙΕΧΜΗ Πάτρας

Για τέταρτη χρονιά συνεχίζονται οι επισκέψεις του σχολείου μας στο ΙΕΧΜΗ Πάτρας

Πρόκειται για το Ινστιτούτο Επιστημών Χημικής Μηχανικής, το οποίο περιλαμβάνει εργαστηριακές και ερευνητικές εγκαταστάσεις υψηλών προδιαγραφών και μεγάλης εμβέλειας.

Οι δραστηριότητες του ΙΕΧΜΗ κατευθύνονται κυρίως σε τρεις τομείς:

• Νανοτεχνολογία/ Προηγμένα υλικά

• Ενέργεια/Περιβάλλον

• Βιοεπιστήμες/Βιοτεχνολογία

Ερευνητικές μονάδες όπως το ολοκληρωμένο σύστημα υψηλού κενού, ο φασματογράφος micro-Raman κ.λ.π είναι σπάνιες και μοναδικές στην Ελλάδα. Επίσης διαθέτει κλιβάνους CVD για την παραγωγή γραφένιου, νέο σύστημα AFM/Raman καθώς και άριστο εξοπλισμό για τον έλεγχο της ατμοσφαιρικής ρύπανσης.

Την Παρασκευή 28/11/14 επισκέφτηκαν το Ινστιτούτο οι μαθητές των τμημάτων Γ1, Γ2, Γ3 οι οποίοι ξεναγήθηκαν σε διάφορα εργαστήρια: χρωματογραφίας υγρών, περιβαλλοντικής έρευνας, συνθετικών-πολυμερών υλικών, φασματοσκοπικής ανάλυσης κ.ά. Δόθηκε έτσι η ευκαιρία να συνδυάσουν οι μαθητές την επιστημονική γνώση, την υψηλή τεχνολογία με την αγορά και κατ? επέκταση με την μελλοντική εργασιακή απασχόληση.

Η φιλοξενία της υπεύθυνης Δημοσίων σχέσεων του ινστιτούτου, κας Κοσμάτου και της ομάδας των επιστημόνων που μας ξενάγησαν υπήρξε άριστη ( όπως κάθε φορά). Οι μαθητές μας έμειναν ενθουσιασμένοι και δέχτηκαν συγχαρητήρια για την άψογη συμπεριφορά τους!

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές:

Χρυσικού Αγγελική

Ποταμίτης Λεωνίδας