11-12 Φιλοξενία Γερμανικού Σχολείου από το 1ο Γυμνάσιο Αιγίου

Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος   "ΑΙΓΙΟ-OETTINGEN ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΟΣΑ ΜΑΣ ΕΝΩΝΟΥΝ",το σχολείο μας πραγματοποιεί ανταλλαγή και φιλοξενία μαθητών με το αντίστοιχο Γερμανικό σχολείο. Είμαστε σε επικοινωνία με το γερμανικό σχολείο όλο το χρόνο και ανταλλάσσουμε απόψεις κυρίως πάνω στο αρχαίο ελληνικό θέατρο και συγκεκριμένα πάνω στο έργο του Ευριπίδη "Ιφιγένεια εν Αυλίδι ", το οποίο θα ανεβεί και στα δυο σχολεία.

Τη Δευτέρα 26/3/12, πραγματοποιώντας την υπόσχεση της φιλοξενίας θα υποδεχτούμε στο χώρο του σχολείου την ομάδα των Γερμανών μαθητών μαζί με τους συνοδούς καθηγητές τους. Μετά τη μικρή τελετή θα αποχωρήσουν με τις ελληνικές οικογένειες που έχουν αναλάβει τη φιλοξενία τους.

Όλες τις επόμενες μέρες οι Γερμανοί μαθητές θα έρχονται το πρωί στο σχολείο, όπου θα παρακολουθούν για δύο ώρες το μάθημα των Ελλήνων συμμαθητών τους, ή τις πρόβες της θεατρικής μας ομάδας και στη συνέχεια θα ακολουθούν πρόγραμμα διδακτικών επισκέψεων συνοδευόμενοι από ομάδα Ελλήνων μαθητών και εκπαιδευτικό του σχολείου μας. Έτσι θα επισκεφτούν τα Καλάβρυτα,την αρχαία Ολυμπία, τους Δελφούς και όποια άλλα μέρη είναι εφικτό.

Την Παρασκευή 30/3/12 στις 8.00 το βράδυ θα παρουσιαστεί στο χώρο του σχολείου  η παράσταση της "Ιφιγένειας εν Αυλίδι"  από το  γερμανικό σχολείο και αποσπάσματα της παράσταση του δικού μας σχολείου, η οποία θα παρουσιαστεί ολόκληρη στο τέλος της σχολικής χρονιάς.

Παράλληλα, στο χώρο του σχολείου θα λειτουργεί από το πρωί έκθεση-παζάρι   καλλιτεχνικών δημιουργημάτων των μαθητών.

Το Σάββατο 31/3/12  θα δοθεί μια  αποχαιρετιστήρια γιορτή, οργανωμένη από το σχολείο μας με τη βοήθεια του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, καθώς η ομάδα θα φύγει για τη Γερμανία την Κυριακή.

Θα ήταν χαρά και τιμή μας να συμμετέχετε στις εκδηλώσεις του σχολείου μας.

Ο  ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ ΔΟΥΛΟΣ