12-13 Συμμετοχή και διάκριση στο Μαθηματικό Διαγωνισμό «Ο ΘΑΛΗΣ»

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία διοργανώνει κάθε έτος τέσσερις Πανελλήνιους Μαθητικούς Διαγωνισμούς με σκοπό τη διάδοση και καλλιέργεια της Μαθηματικής σκέψης. Οι τέσσερις αυτοί διαγωνισμοί χαρακτηρίζονται με τα ονόματα : "ΘΑΛΗΣ", "ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ", "ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ" και ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ.

Το σχολείο μας συμμετείχε και φέτος στον 73ο Πανελλήνιο Μαθηματικό Διαγωνισμό "ΘΑΛΗΣ" που διεξήχθη στις 20 Οκτωβρίου 2012 στην Πάτρα με 9 μαθητές του. Έτσι οι μαθητές που αγαπούν τα Μαθηματικά είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους σε θέματα δυσκολότερα από αυτά που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητα του σχολείου χωρίς το άγχος του αποτελέσματος.

Στους επιτυχόντες του διαγωνισμού αυτού συμπεριλαμβάνεται η μαθήτρια Στραβοδήμου Λαμπρινή της Β΄ τάξης, η οποία, μάλιστα, είναι και η μοναδική επιτυχούσα από όλους τους μαθητές της Β? Γυμνασίου της Αιγιαλείας.

Θα θέλαμε να συγχαρούμε τη μαθήτριά μας και να της ευχηθούμε καλή συνέχεια στην επόμενη φάση του διαγωνισμού, στον «ΕΥΚΛΕΙΔΗ», που θα διεξαχθεί στις 12 Ιανουαρίου 2013. Συγχαίρουμε και όλους τους μαθητές που μετείχαν στο διαγωνισμό, γιατί αντιμετώπισαν τα μαθηματικά ως πνευματικό άθλημα που δίνει την ευκαιρία σε κάθε μαθητή να ανακαλύψει ικανότητες που, ίσως, να μη ξέρει ότι τις έχει.

Οι μαθηματικοί του σχολείου

Δημακοπούλου Βασιλική